— 28. JúNA 2016
Hypoadrenokorticismus (Addisonova choroba)
Hypoadrenokorticismus (Addisonova choroba) je ochorenie endokrinného systému pri ktorom v dôsledku poškodenia kôry nadobličiek dochádza k nedostatočnej tvorbe a sekrécii glukokortikoidov (kortizol) alebo mineralokortikoidov (aldosterón). Tieto hormóny sú nepostrádateľné pri viacerých životne dôležitých metabolických procesoch v tele, preto ich nedostatočná produkcia vedie k závažným zdravotným problémom.
Príčiny vzniku
Najčastejšou príčinou poškodenia kôry nadobličiek je autoimunitná reakcia organizmu, ale za rozvojom ochorenia môžu v niektorých prípadoch stáť aj infekcia, zápal, nádor, či infarkt nadobličky. Sekundárne sa môže Hypoadrenokorticismus (Addisonova choroba) rozvinúť v dôsledku porúch hypofýzy.
Plemenná predispozícia
Hypoadrenokorticismus (Addisonova choroba) nepatrí u psov k ochoreniam s častým výskytom. Plemenná predispozícia bola pozorovaná u plemien ako pudel, bearded kólia, portugalský vodný pes, nemecká doga, west highland white teriér, soft coated wheaten teriér, erdelteriér, leonberger, nova scotia duck tolling retriever, baset, bernardín, rotvajler. U leonbergera, bearded kólií a pudlov je predpoklad dedičného podkladu ochorenia. Hypoadrenokorticismus postihuje predovšetkým sučky a to najmä v mladom, alebo strednom veku (zvlášť ak ochorenie vzniklo na autoimúnnom podklade). U mačiek je výskyt Addisonovej choroby zriedkavý.
Klinické príznaky
Klinické prejavy Addisonovej choroby sú nešpecifického charakteru. Môžu nastupovať veľmi rýchlo, alebo sa vyvíjať pozvoľne v priebehu niekoľkých mesiacov. K najčastejším prejavom patrí nechutenstvo, vracanie, hnačka, zvýšený príjem a výdaj tekutín, dehydratácia, strata hmotnosti, bolestivé brucho, hypotenzia, bradykardia, nízka teplota, krv v stolici, vypadávanie srsti, depresia, letargia, unaviteľnosť, celková slabosť, triaška. V stresových situáciách sa klinické príznaky zhoršujú. Pri chronickom priebehu sa môžu striedať periódy zhoršenia a zdanlivého zlepšenia. Vážnou komplikáciou je prepuknutie akútnej Addisonovej krízy, ktorá máva veľmi dramatický priebeh – postihnutý jedinec sa dostáva do šoku, jeho organizmus kolabuje a je bezprostredne ohrozený na živote.
Diagnostika
Diagnostika ochorenia je vzhľadom k nešpecifickým prejavom pomerne zložitá. Zahŕňa dôkladnú anamnézu, adspekčné vyšetrenie, fyzikálne vyšetrenia, kompletné hematologické vyšetrenie, rozšírené biochemické vyšetrenie (vrátane hladiny sodíka a draslíka), vyšetrenie moču, využitie zobrazovacích techník, hormonálny profil (stanovenie kortizolu a ACTH).
Liečba
Liečba je závislá od priebehu ochorenia a závažnosti prejavov. Spočíva v stabilizácii objemu tekutín a iontovej rovnováhy a v suplementácii hormónov. Podávanie mineralokortikoidov, poprípade glukokortikoidov je celoživotné.
MVDr. Stanislava Zubrická
Veterinárna poliklinika ALTHEA
Foto: MVDr. Pavol Zubrický