— 21. APRíLA 2023

Exokrinná pankreatická insuficiencia u psov

Exokrinná pankreatická insuficiencia u psov je porucha trávenia spôsobená nedostatočnou produkciou tráviacich enzýmov pankreasom.  Pri ochorení možno pozorovať veľké objemy svetlých výkalov a úbytok hmotnosti napriek zvýšenému apetítu.  Klinické príznaky sú výsledkom zlého trávenia.

Exokrinná pankreatická insuficiencia (EPI) u psov je ochorenie exokrinnej časti pankreasu, pri ktorom nedochádza k dostatočnej produkcii a vylučovaniu tráviacich enzýmov do čreva. Tráviace enzýmy sú potrebné na štiepenie bielkovín (trypsín, proteáza), škrobov (amyláza) a tukov (lipáza). V dôsledku ich nedostatku nedochádza k natráveniu potravy v tenkom čreve a teda ani k vstrebaniu živín cez sliznicu čreva do krvi. Postihnuté jedince napriek dostatočnému príjmu potravy rýchlo chradnú, vzniká podvýživa a ak nedôjde k zahájeniu správnej liečby zvieratá hynú.

Popis ochorenia

EPI postihuje psy aj mačky. Príčiny vzniku ochorenia sú rôzne. Vyvinúť sa môže sekundárne, najmä v dôsledku chronického zápalu pankreasu (chronickej pankreatitídy). Vyskytuje sa u jedincov rôznych plemien v strednom až vyššom veku. Avšak za príčinou vzniku môže byť aj atrofia acinárneho parenchýmu pankreasu.  V minulosti sa o ochorení u psov hovorilo najmä v spojitosti s nemeckými ovčiakmi a ich krížencami, v súčasnosti popisované prípady poukazujú na veľmi širokú paletu plemien psov. 

Klinické príznaky

Nástup klinických príznakov sa začína až pri poškodení cca 90% exokrinného pankreasu. K najčastejším prejavom ochorenia patrí žltá, odporne zapáchajúca chronická hnačka, často mastného až olejovitého vzhľadu. Celkovo je stolica priveľmi objemná, vodnatá a s častou frekvenciou. Postihnutý jedinec chudne aj napriek dobrému až zvýšenému apetítu, k poklesu hmotnosti spôsobeným úbytkom telesného tuku i svalstva dochádza náhle. Srsť má matnú až zježenú. Pozorovať môžeme aj prejavy ako grganie, nadúvanie, niekedy až zvracanie. Niektoré jedince môžu požierať netypické veci (napr. papier, kamene, vlastnú stolicu). V dôsledku nemožnosti vstrebania živín zviera postupne chradne. Mení sa aj temperament postihnutého psa. Ten môže   pri nezahájení vhodnej terapii vyhladovať k smrti.

ochorenia pankreasu psov

Diagnostika a liečba

Na potvrdenie pozitívnej anamnézy sa vykonáva stanovenie množstva tráviacich enzýmov v krvi zvieraťa (hodnoty TLI, špecifickej pankreatickej lipázy, sérovej lipázy a sérovej amylázy).

Pes väčšinou rýchlo reaguje na liečbu, avšak terapiu už užíva celoživotne.  Tá spočíva v dodávaní tráviacich enzýmov v podobe tabliet alebo prášku približne 30 minút pred kŕmením, v úprave kŕmenia (krmivá s nízkym obsahom tukov, častejšia frekvencia menšieho množstva) a niekedy aj v dodávke určitých látok (napr. vitamín B12, kyselina listová, či v tukoch rozpustné vitamíny). V prípade ak sa v črevách rozvinulaaj bakteriálna dysbióza, aplikujeme antibiotiká na preliečenie a prebiotiká a probiotiká kvôli obnoveniu prirodzenej črevnej mikroflóry.  

U zvierat bez správnej liečby hrozí úmrtie v dôsledku podvýživy. Avšak pri dobrom manažmente choroby je prognóza dobrá, postihnutý jedinec sa postupne zotaví, naberie na hmotnosti a žije normálnym životom.

MVDr. Stanislava Zubrická

Veterinárna poliklinika ALTHEA

Publikované v časopise Pes a mačka 11/2022 pod názvom Exokrinná pankreatická insuficiencia u psov