— 7. JúNA 2016

Diskoidný lupus erythematosus (DLE) u psov

Diskoidný lupus erythematosus (DLE) patrí do skupiny autoimunitných ochorení, pri ktorom imunitný systém napadá vlastné tkanivá. Na rozdiel od systémového lupus erythematosus (SLE) sa manifestuje len lokálnymi kožnými prejavmi. Príčiny vzniku ochorenia nie sú úplne známe, predpokladá sa vplyv dedičnosti, UV žiarenia, vírusov, či reakcií na lieky.

Plemenná predispozícia

K plemenám so zaznamenaným častejším výskytom diskoidného lupus erythematosus oproti iným patria kólie, šeltie, austrálske ovčiaky, nemecké ovčiaky, sibírsky husky, bretónsky španiel, nemecký krátkosrstý stavač. U týchto plemien sa predpokladá dedičný základ ochorenia. Postihuje najmä mladé jedince, avšak DLE môže prepuknúť aj u starších psov. U samíc je väčšie riziko výskytu ochorenia.

Klinické prejavy

Diskoidný lupus erythematosus zvyčajne začína depigmentáciou ňufáka a hornej pery. Mení sa aj jeho štruktúra a farba, ktorá môže býva úplne hladká. Farba sa mení na ružovú, či šedú. Postupne na depigmentovaných miestach vznikajú erózie, vredy a chrasty. Ťažké prípady sú komplikované bakteriálnymi infekciami. Príležitostne môže dochádzať ku krvácaniu rôzneho rozsahu.Lézie sa môžu rozširovať na osrstenú časť nosa, do okolia očí, prípadne až na ušnice, či oblasť genitálií. Ochorenie sa zhoršuje vždy v lete pri vystavení slnečnému žiareniu.

Diskoidný lupus erythematosus (DLE) u psov
Diskoidný lupus erythematosus (DLE)

Diagnostika

Diagnóza sa určuje na základe anamnézy, krvných testov, klinických prejavov a biopsie kože. Keďže ňufák patrí k mimoriadne citlivým miestam je potrebné vykonať odobratie tkaniva v celkovej anestézii alebo sedácii. Dôležitá je kvalitná diferenciálna diagnostika od ochorení ako napríklad pemfigus, SLE, dermatomyozitída atď.

Terapia

Diskoidný lupus erythematosus je nevyliečiteľné ochorenie vyžadujúce celoživotnú liečbu. Cieľom terapie je postupne minimalizovať klinické prejavy s použitím čo najnižších možných dávok liekov. S vzhľadom na dlhodobú liečbu je optimálne podávať steroidy lokálne vo forme masti len natieraním na postihnuté miesta. V niektorých prípadoch sa však nedá vyhnúť aj perorálnemu podávaniu imunosupresív. Na zvládnutie často sa vyskytujúcej sekundárnej bakteriálnej infekcie sa používajú ATB. Užitočné môže byť aj podávanie vitamínu E a esenciálnych mastných kyselín. Keďže diskoidný lupus erythematosus sa zhoršuje sezónne vplyvom UV žiarenia, musia ísť ruka v ruke spolu s liečbou aj určité opatrenia ako obmedzenie pobytu na slnku (najmä počas silnej expozície), používanie opaľovacích krémov so silným UV faktorom, či tetovanie depigmentovaných miest čiernym tušom.

Prognóza

Pri systematickej celoživotnej liečbe a dodržiavaní preventívnych opatrení je zvyčajne prognóza veľmi dobrá. V niektorých prípadoch môže ochorenie viesť k vzniku karcinómu.

Prevencia

Jedince s diskoidným lupus erythematosus by nemali byť využívané v chove.

MVDr. Pavol Zubrický

Veterinárna poliklinika ALTHEA