— 9. MáJA 2016

Pyotraumatická dermatitída – Hot spot

Pyotraumatická dermatitída, známa najmä pod označením Hot spot je nepríjemné mokvavé ochorenie kože. Vyskytuje sa najmä v teplom a vlhkom období u zvierat s hustým osrstením. Primárnym spúšťačom ochorenia býva poškodenie kože, ktorá pod srsťou nemá možnosť dostatočne „dýchať“. Vyvolávajúcou príčinou môže byť zadriapnutie do kože pri poškrabaní, olizovaní, triení, ale aj blšie pohryznutie, prítomnosť iných parazitárnych pôvodcov (svrab, kliešť, vši, cheyletie atď), zapálené análne vačky, či zapálené uši, alergická reakcia, atopia a podobne.  Aj keď väčšina pyotraumatických dermatitíd prebieha v lete, hot spot sa môže vyskytnuť celoročne.

Plemenná predispozícia

Hot spot sa vyskytuje u širokej škály plemien psov s hustým osrstením, postihuje predovšetkým zlaté retrievre, labradorské retrievre, nemeckých ovčiakov, bernských salašníckych psov, rotvajlerov atď. Mladé jedince sú k vzniku ochorenia náchylnejšie.

U mačiek je výskyt pyotraumatickej dermatitídy zriedkavý.

Klinické príznaky

Pre ochorenie je typický výskyt začervenaného mokvavého ložiska okrúhleho tvaru veľkosti niekoľkých centimetrov. Predilekčným miestom tvorby hot spotov býva koža v oblasti krížnej alebo lumbálnej chrbtice, na stehnách, v okolí chvosta, na krku alebo v blízkosti ušnice. Srsť v okolí lézie vypadáva a proces sa rýchlo šíri do šírky aj hĺbky. Postihnuté miesto svrbí a je výrazne bolestivé. Pre psa je hot spot vysoko nepríjemným ochorením, nutká ho k škrabaniu, vylizovaniu, hryzeniu si zapáleného miesta, spôsobuje mu nielen bolesť, ale aj celkovú nepohodu. Škrabaním je do postihnutého miesta zavádzaná sekundárna bakteriálna infekcia.

Pyotraumaticka dermatitida-Hot-Spot

Liečba

Liečbu treba zahájiť čím skôr od zistenia problému, nakoľko ochorenie má veľkú tendenciu sa rýchlo šíriť a zhoršovať. Okolie postihnutého miesta je potrebné vyčistiť, vyholiť a dezinfikovať. K lokálnej aplikácii sa používajú špeciálne medicinálne šampóny. Na potlačenie zápalu sa podávajú prípravky ATB, na zníženie svrbenia, opuchu a bolestivosti sa volia protizápalové lieky alebo kortikoidy.  Výber i aplikačná forma medikamentov sa odvíja od konkrétneho stavu dermatitídy. Okrem liečenia samotného hot spotu je potrebné sa sústrediť aj riešenie vyvolávajúcej príčiny.

MVDr. Stanislava Zubrická

Veterinárna poliklinika ALTHEA

Foto: MVDr. Pavol Zubrický