— 22. JúNA 2020

Cudzí predmet v oku

Cudzí predmet v oku predstavuje pre psa i mačku veľmi nepríjemný stav. Okrem bolestivosti a pocitu diskomfortu vedie k spusteniu ďalších závažných patologických procesov v oku a to najmä v prípadoch, kedy dochádza k preniknutiu cudzieho telesa do vnútorných štruktúr očného bulbu. 

Najčastejšie typy cudzieho predmetu

Zaznamenanie cudzieho predmetu v oku u psov i mačiek je pomerne bežne zaznamenávaným zdravotným problémom u štvornohých miláčikov. Najčastejšie sa do oka dostávajú kúsky tráv (tzv. osiny), dreva, tŕňov, kovov, skla, plastu atď. Vyšší počet prípadov cudzieho telesa v oku je pozorovaný u pracovných plemien psov (najmä mladých, aktívnych jedincov) a u mačiek držaných vo vonkajšom prostredí. Ale aj bytovej mačke môže v oku uviaznuť napríklad tŕň z bytového kaktusu, či na malého psíka môže číhať nebezpečenstvo hneď pri prvom kríku pri vchode do bytovky.

Cudzí predmet v oku psa a mačky

Klinické príznaky

Závažnosť stavu sa odvíja najmä od umiestnenia cudzieho predmetu v oku. V najpriaznivejšej situácii zostávajú len priľnuté na povrchu oka. Vážnosť stavu narastá, ak cudzí predmet penetruje do rohovky a najmä vtedy, ak  preniká ešte do hlbších štruktúr oka.

Najčastejším prejavom prítomnosti cudzieho telesa v oku  je blefarospazmus. Organizmus reaguje na bolestivosť a podráždenie oka jeho privieraním. Postihnuté býva zvyčajne len jedno oko.  Pozorovať môžeme aj svetloplachosť, zvýšené slzenie a výtok z oka. Ten je spočiatku serózneho charakteru, neskôr pridružením bakteriálnej infekcie sa mení jeho charakter na hnisavý. Prítomná je aj hyperémia a chemóza spojovky.

Cudzie telesá zostávajúce na povrchu rohovky spôsobujú v oku zápalovú reakciu, edém, pri dlhšom pôsobení postupné poškodzovanie rohovky (vaskularizácia, erózia, vred)a vedúk rozvoju uveitídy.

V prípade prepichnutia rohovky, či prieniku do hlbších štruktúr oka sú pozorované aj ďalšie veľmi závažné príznaky akými sú hyféma, hypopyon, únik tekutiny z prednej očnej komory, prolaps dúhovky a podobne. V niektorých ťažkých stavoch dochádza kvôli poškodeniu štruktúr oka k  strate zraku alebo je nutná enukleácia oka.

Odhalenie cudzieho predmetu

Zistenie príčiny očného problému nie je vždy majiteľom ľahko identifikovateľné. U psieho miláčika hrajúceho sa v jeho blízkosti je neraz len započuté náhle zjajknutie s následne pozorovaným žmúrením  oka. U mačiek zase častým scenárom býva návrat domov s privretým okom, niekedy už aj so sprevádzajúcim výtokom. Preto majitelia často ani nevedia čo sa presne stalo, len zbadajú náhle príznaky bolestivosti oka. V niektorých prípadoch bývajú zvyšky cudzieho premetu tak malé, že bez očného mikroskopu nie sú ani pozorovateľné. Môžu byť tiež skryté pod tretím viečkom.

Cudzí predmet v oku psa a mačky

Vyšetrenie

Blefarospazmus (žmúrenie oka) je prirodzená reakcia pri bolestivosti oka. Tá však môže mať rôznu vyvolávajúcu príčinu. Preto pri každom privieraní oka je dôležité jeho detailné biomikroskopické posúdenie zamerané na vylúčenie prítomnosti cudzieho predmetu, distichiázy, ektopických cílií atď. Oftalmologické vyšetrenie musí u zvieraťa zahŕňať okrem prehliadky spojovkového vaku, horného a dolného viečka aj vyšetrenie žmurky. Na posúdenie celistvosti/resp. miery poškodenia rohovky sa vykonáva fluoresceínový test,  pri podozrení na perforáciu rohovky a možný únik komorového moku je dôležité vykonanie Seidelovho testu a porovnanie hĺbky predných očných komôr.

Cudzí predmet v oku – liečba

Prvoradé je dôkladné odstránenie cudzieho predmetu z oka. Pred ošetrením sa prevádza topicky znecitlivenie oka lokálnym anestetikom, avšak nezriedka je nutné uviesť psa alebo mačku minimálne do sedácie. Cudzie telesá, ktoré sú len priľnuté na povrchu inak zdravého oka sa odstraňujú jemným prúdom fyziologického roztoku. Pri penetrácii cudzieho telesa do oka je nutný  chirurgický zákrok pod operačným mikroskopom.

Po odstránení cudzieho telesa sa do oka aplikujú lokálne antibiotiká, v niektorých prípadoch aj systémovo. Na liečbu epitelu rohovky sú podávané prípravky s epitelizačným účinkom. Do oka je potrebné tiež aplikovať mydriatiká, celkovo protizápalové lieky a ďalšie lieky v závislosti od typu sekundárne rozvinutých príznakov. Prognóza vývoja stavu sa odvíja najmä od rozsahu poškodenia očných štruktúr, od dĺžky pôsobenia cudzieho telesa v oku a rýchlosti nasadenia správnej liečby.

Pomoc zo strany majiteľa

Väčšine prípadoch uviaznutia cudzieho telesa v oku psa alebo mačky nie je zo strany majiteľa možné predísť. Stávajú sa náhle, neočakávane, najčastejšie v zápale hry. Majitelia sú zvyčajne limitovaní aj v možnostiach liečby. Najúčinnejšou formou pomoci je v takýchto prípadoch rýchle vyhľadanie odborného veterinárneho ošetrenia.

MVDr. Pavol Zubrický

Veterinárna poliklinika ALTHEA

Článok bol publikovaný v časopise Nielen PES a MAČKA 5/2020 pod názvom Cudzí predmet v oku.