— 4. APRíLA 2016

Pečeňová mikrovaskulárna dysplázia (HMD)

Pečeňová mikrovaskulárna dysplázia (HMD) je ochorenie pečene vyskytujúce sa prevažne u miniatúrnych plemien psov. Pečeň je orgán v ktorom prebieha viacero životne dôležitých procesov, medzi ktoré patrí detoxikácia, tvorba proteínov, skladovanie cukrov.

Pečeň je silne pretkaná cievami – väčšími, ale i veľmi bohatou sieťou malinkých ciev. Všetky majú svoju nezastupiteľnú úlohu. Pečeňová artéria (arteria hepatica) zásobuje pečeň krvou bohatou na kyslík, vrátnica (vena portae) zase privádza krv zo žalúdka, čriev, pankreasu a sleziny. Táto krv obsahuje absorbované cukry, tuky a bielkoviny, ktoré sa v pečeni metabolizujú a uskladňujú. Z pečene odvádzajú krv vetvy pečeňových žíl (venae hepaticae) do zadnej dutej žily a následne do srdca. Ak sú malé cievky nedostatočne vyvinuté, alebo ak úplne chýbajú hovoríme o pečeňovej mikrovaskulárnej dysplázii. V takom prípade organizmus nedokáže využívať živiny a je zaplavovaný toxínmi.

Plemenná predispozícia

Ochorenie sa vyskytuje predovšetkým u miniatúrnych plemien psov, k najviac predisponovaným plemenám patrí napr. jorkšírský teriér, či carnteriér. Ale vyskytuje sa u aj west highland white teriérov, maltézskych pinčov, tibetských španielov, havanských psíkov, pudlov, kokršpanielov atď. Ochorenie má dedičný základ, bez viazanosti k pohlaviu.

Klinické príznaky

Klinické príznaky závisia od stupňa postihnutia. U niektorých jedincov môže ochorenie celoživotne prebiehať inaparentne, u iných sa môže prejavovať spočiatku len zmenšeným vzrastom. Často bývajú prvé klinické príznaky zaznamenané až vo veku 3-5 rokov a zvyknú byť podobné ako pri portosystemickom skrate -vracanie, hnačka, infekcie močového mechúra, močové kamene, neurologické prejavy a pod.

Pečeňová mikrovaskulárna dysplázia (HMD)

Diagnostika pečeňovej mikrovaskulárnej dysplázie

Biochemické vyšetrenie poukazuje na zvýšenie žlčových kyselín a hepatálnych enzýmov. Žlčové kyseliny sú merané preprandiálne (pred najedením) a postprandiálnu (2 hodiny po jedle), u psov s touto diagnózou sú jedna alebo aj obe sady žlčových kyselín zvýšené. Pri USG vyšetrení pozorujeme zmenšenú pečeň. Na potvrdenie diagnózy sa vykonáva biopsia. V rámci diferenciálnej diagnostiky treba toto ochorenie odlíšiť od portosystemického skratu. Niekedy však môžu obe ochorenia prebiehať súčasne.

Terapia

Terapia závisí od závažnosti stavu. Základom je špeciálna diéta, ktorá je hlavným spôsobom liečby. Chirurgické riešenie samotného ochorenia nie je možné, chirurgicky môžu byť riešené len sprievodné problémy (napr. močové kamene). Postihnuté zvieratá nesmú byť využívané v chove. Prognóza je závislá od stupňa postihnutia, len malé percento postihnutých jedincov kvôli závažnosti postihnutia pečene uhynie, vo väčšine prípadov pri dodržiavaní diéty je dobrá. 

MVDr. P. Zubrický, MVDr. S. Zubrická, MVDr. L. Radošovská

Veterinárna poliklinika ALTHEA