— 11. MáJA 2016
Cheyletiellóza – dravčíkovosť
Cheyletiellóza – dravčíkovosť je ektoparazitárne ochorenie kože postihujúce psov, mačky, králiky, zajace, potkany, myši, morčatá. Spôsobuje ho roztoč z rodu Cheyletialla žijúci v povrchovej vrstve kože. Tú nabodáva a živí sa tkanivovým mokom. Dráždením a rozrušovaním kože dochádza k svrbeniu a šupinateniu kože. Lupiny činnosťou roztoča v koži pôsobia, ako keby sa pohybovali. Z tohto dôvodu vznikol aj ľudový názov ochorenia – chodiace lupiny.
Výskyt
K cheyletiellóze sú zvlásť náchylné mladé zvieratá. Ochorenie je vysoko prenosné. Zvýšené riziko infekcie je od jedincov pochádzajúcich zo zlých hygienických podmienok, alebo len z priestorov s vysokou koncentráciou a častou obmenou zvierat. K infekcii môže však dôjsť aj na výstave psov, či na inej kynologickej akcii.
Prenos
K infekcii dochádza priamym kontaktom s infikovaným jedincom, ale i nepriamo cez spoločné prostredie. Cheyletiellóza patrí medzi zoonózy, teda ochorenia prenosné zo zvieraťa na človeka. U ľudí sa prejavuje výskytom výrazne svrbivých červených vyrážok, ktoré však zahájením liečby zvieraťa u človeka samé vymiznú. Je to z dôvodu, že parazit sa nedokáže u človeka množiť.
Klinické príznaky
Cheyletiellóza – dravčíkovosť sa prejavuje svrbením a to najmä na krku a v chrbtovej oblasti. Vplyvom činnosti roztoča dochádza k výraznému šupinateniu kože. K ďalším prejavom patrí alopécia, nadmerné škrabanie a nepokoj zvieraťa. U mladých zvierat sú klinické príznaky výraznejšie, šupinatenie je masívnejšie, koža je silne prekrvená. Naopak u dospelých jedincov môže ochorenie prebiehať aj inaparentne.
Diagnostika
Na potvrdenie cheyletiellózy sa na základe anamnézy a klinického vyšetrenia vykonáva posúdenie mikroskopického preparátu na dôkaz prítomnosti roztoča, resp. jeho vajíčok.
Terapia
K liečbe sa využívajú rôzne prípravky proti ektoparazitom, ktoré sú bežne k dispozícii vo veterinárnych ambulanciách. Liečbu je niekedy potrebné zopakovať v časovom intervale v závislosti od použitej účinnej látky. V prípade výskytu cheyletiellózy je nutné preliečiť všetky zvieratá v domácnosti a prostredie dezinfikovať.
Prevencia
K základným preventívnym krokom patrí udržovanie čistoty prostredia a dodržiavanie hygienichých zásad. V prostredí s veľkou obmenou zvierat z rôzneho prostredia (napr. útulky) je vhodné kontrolovať kožu prichádzajúcim jedincom a ak je to možné, dávať ich do karantény.
MVDr. Stanislava Zubrická
Mikroskopický preparát: MVDr. Pavol Zubrický