— 21. OKTóBRA 2019

Benígna hyperplázia prostaty

Benígna hyperplázia prostaty  sa vyskytuje u psov – nekastrovaných samcov vo veku najmä  nad 5 rokov. Ide o nezhubné zväčšenie prostaty, keď so zvyšujúcim  vekom psa sa  v dôsledku starnutia prostata zväčšuje. Ide o najčastejšie diagnostikované ochorenie prostaty u psov.

Klinické príznaky benígnej hyperplázie prostaty

Benígna hyperplázia prostaty spôsobuje, že  zväčšená prostata tlačí u psov na hrubé črevo a močovú trubicu. V dôsledku nezhubného bujnenia prostaty majú psy problém s vyprázdňovaním trusu a vylučovaním moču. Celý proces defekácie je narušený. Často trvá dlhšie, pozorovaná býva častejšia frekvencia a tvar stolice je zmenený (úzky, sploštený tvar). Vznikať môže aj zápcha. Zaznamenávané býva aj sťažené močenie, odkvapkávanie moču z penisu, krvavý moč. Celkovo majú psy pocit  bolestivosti, diskomfortu a kvalita života je znížená. Častá býva aj neochota k pohybu, kvôli čomu m ajitelia neraz prisudzujú stav bolestivosti kĺbov alebo chrbtice.

Diagnostika

Dôležitá je diferenciálna diagnostika na odlíšenie iných ochorení prostaty (zápalové procesy, neoplázie a cysty prostaty). Pri benígnej hyperplázii prostaty u psov je prostata zväčšená symetricky. Stanovenie diagnózy sa opiera  o anamnestické údaje od majiteľa, klinické vyšetrenie, USG vyšetrenie (posúdenie tvaru, veľkosti, lokalizácie, možnej prítomnosti cýst, hyperechogénnych rôznych ložísk), vyšetrenie krvi a test na vyšetrenie hladiny psieho PSA. Práve stanovenie  hladiny PSA (Prostatický špecifický antigén -enzým, ktorý produkujú epitelové bunky prostaty) je spolu s ďaľšími vyšetreniami významným pomocníkom v diagnostike ochorení prostaty.

Liečba

Liečba benígnej hyperplázie prostaty u psov spočíva v znížení pohlavných hormónov v tele psa. Pri znížení tvorby testosteronu dochádza k zmenšeniu prostaty. Tento efekt sa využíva v rámci terapie a dosiahnuť ho môžeme  vo forme chirurgickej intervencie odstránením semenníkov (kastrácia). Ďalšou možnosťou liečby je medikamentózne podávanie prípravkov potláčajúcich tvorbu pohlavných hormónov. Nevýhodou tohto spôsobu liečby je len dočasný efekt.

Benígna hyperplázia prostaty, pes, ochorenie prostaty u psov

Benígna hyperplázia prostaty – prevencia

Veľmi dôležité je preventívne vyšetrenie prostaty starších psov. Jeho význam spočíva vo včasnom zachytení benígnej hyperplázie prostaty, ale i iných ochorení prostaty ešte pred vyvinutím závažných klinických komplikácií.

MVDr. Stanislava Zubrická

Veterinárna poliklinika Althea