— 12. MARCA 2017
Dermoid sinus (DS)
Dermoid sinus (DS) alebo tiež pilonidálny sinus je tubulárny kožný defekt spôsobený nekompletným oddelením kože a nervového systému v priebehu embryonálneho vývoja. Ide o kongenitálnu abnormalitu s prítomnosťou už pri narodení jedinca. Dermoid sinus (DS) sa môže objaviť kdekoľvek v oblasti chrbta a krku, ale aj na hlave, boku a v prvej tretine chvosta. Najčastejšie je popisovaný u plemena rodézsky ridgeback, kde sa väčšinou nachádza v oblasti ridge, ale takmer nikdy priamo v ňom.
Vznik Dermoid sinus (DS)
Dermoid sinus vzniká v rannom štádiu vývoja plodu, kedy sa neurálna trubica oddeľuje formou invaginácie (zložením dovnútra) od vonkajšieho zárodočného listu – ektodermu. Z neurálnej trubice neskôr vznikne mozog a miecha, z ektodermu koža a kožné deriváty. V niektorých prípadoch je proces oddelenia neurálnej trubice a ektodermu neúplný a dochádza k vzniku dermoidných sinusov, ktoré môžu zasahovať rôzne hlboko do tkanív ležiacich pod kožou.
Podľa hĺbky do ktorej zasahuje a podľa toho, či má vyústenie komunikujúce s povrchom kože, môžeme DS rozdeliť do niekoľkých typov (Salmon Hillbertz 2005):
Typ I – predlžujúci sa až k supraspinálnemu väzu (prebieha pozdĺž horného okraja stavcov chrbtice),
Typ II – nesiaha až k supraspinálnemu väzu ale je k nemu pripojený fibróznym vláknom,
Typ III – nezasahujúci ani nepripojený k supraspinálnemu väzu,
Typ IV – spojený s dura mater (tvrdá mozgová blana, tvrdá plena – vonkajší obal miechy),
Typ V – bez spojenia s povrchom kože. Tento typ nemá žiadne presné umiestnenie v konkrétnom tkanive.
Typy I – IV majú jeden alebo viac otvorov na povrchu kože.
Diagnostika a symptómy
Dermoid sinus je pokrytý kožou vrátane chlpov, chlpových folikulov a mazových žliaz. V priebehu života psa sa tak lumen sinusu môže vyplniť odumretými kožnými bunkami, vypadnutými chlpmi a kožných mazom. V dôsledku čoho je DS náchylný k infekcii spôsobenej nadmerným prerastaním baktérii a kvasiniek, ktoré sa normálne nachádzajú na povrchu kože len v malých množstvách. Môže dôjsť až k vzniku abscesu, pri ktorého prasknutí dôjde k uvoľneniu hnisavého výtoku. Infikovaný DS spôsobuje psovi svrbenie, bolestivosť a celkovú nepohodu. Pri type IV vedúcemu až k mieche môže dôjsť k vzniku myelitídy, meningomyelitídy a encefalitídy (zápal nervových tkanív – mozgu a miechy a tkanív) spojených so závažnými neurologickými problémami, ktoré môžu viesť až k smrti alebo nutnosti eutanázie postihnutého jedinca.
Najjednoduchším spôsobom ako odhaliť DS je nadvihnutie kože a jej prehmatávanie prstami druhej ruky postupne od hlavy až po chvost. Vážnejšie formy dermoidu sú viditeľné ihneď po nadvihnutí kože, prípadne môžu byť hmatateľné aj bez jej nadvihnutia. Pomôcť môže aj vyholenie podozrivého miesta holiacim strojčekom – malo by sa objaviť tmavšie miesto tvorené chlpmi vo vnútri dermoidu. Presnejšiu informáciu o hĺbke, do ktorej dermoid zasahuje nám môže poskytnúť kontrastný fistulogram – röntgenový snímok zhotovený po vstreknutí kontrastnej látky do vyústenia sinusu. Táto metóda, prípadne tiež CT alebo MRI môže byť veľmi nápomocná pri chirurgickom odstraňovaní DS.
Terapia a prevencia
Skoré odhalenie DS by malo byť prioritou každého chovateľa. U plemena rodézsky ridgeback, ktorého chov zastrešuje Slovenský klub chovateľov ridgebackov (SKCHR) je povinná aspoň 1 kontrola vrhu oficiálnym kontrolórom klubu pred odberom šteniat, najneskôr v 8. týždni veku. Väčšina chovateľov však absolvuje aj predkontrolu do pár dni od narodenia vrhu. Pri náleze závažnejších foriem DS sa vzhľadom k vyššie popísaným rizikám odporúča eutanázia postihnutých šteniat. Menej závažné typy DS je vhodné čo najskôr chirurgicky odstrániť. Infikovaný DS je nutné preliečiť podaním antibiotík a protizápalových liekov.
Na základe výskumov vzniku podobného defektu u ľudí (NTD – defekt nervového povrazca) sa ako prevencia výskytu DS u psov ukázalo podávanie kyseliny listovej sučkám minimálne od doby párenia v dávke 0,5 – 1,5 mg na 10 kg/deň.
MVDr. Lucia Radošovská, MVDr. Pavol Zubrický,
Foto: P. Zubrický, Ilustrácia: K. Schmiesterová
Článok pod názvom Dermoid sinus bol publikovaný v časopise Kynologická revue.