— 22. MARCA 2020

BABEZIÓZA PSOV 

Babezióza psov je ochorenie vyvolané krvným parazitom z rodu Babesia (najmä B. canis), ktorý je prenášaný kliešťami. Pre svoju závažnosť si vyžaduje veľkú pozornosť majiteľov psov. 

Babezióza psov a jej klinické prejavy

Babézia sa dostáva do krvného obehu prisatím kliešťa, ktorý niekoľko dní parazituje na hostiteľovi (teda psovi) a cez jeho cucák sa do krvného obehu dostávajú Babézie. Tie začnú postupne napádať červené krvinky a hromadne sa v nich množiť až spôsobia ich prasknutie a takto uvoľnené Babézie napádajú ďalšie červené krvinky. To spôsobuje anémiu postihnutého jedinca.
Tento proces sa zvyčane po 2-3 týždňoch (v závislosti od intenzity množenia) prejaví na psíkovi aj klinickými príznakmi akými sú horúčka, apatia, ospalosť, bledé sliznice alebo ikterus, nechuť do žrania a pitia, hematúria (krvomočenie tmavým močom pripomínajúcim farbou Coca-Colu), neochota k pohybu, smutný pohľad, atď. Niekedy sa môžu pridávať aj postihnutia ďalších orgánov. Babezióza psov môže mať rôzny spád, v závislosti od toho, či sa jedná o akútny, perakútny alebo chronický priebeh babeziózy.

Diagnostika

Na krvnom obraze je pozorovaná anémia (teda úbytok červených krviniek) prípadne aj zápal (zvýšenie bielych krviniek). Biochemicky sa môže zvýšiť aj bilirubín z dôvodu hromadného rozpadu červených krviniek a uvoľňovania tak červeného farbiva (hemoglobínu), ktorý sa rozkladá na bilirubín. V dôsledku toho môže mať pes nádych slizníc a spojiviek do žlta. Pre veterinárneho lekára je dôležitá v takom prípade anamnéza a najmä informácia, či pes mal kliešťa v posledných dňoch/týždňoch. Potvrdenie babeziózy sa vykonáva priamo v ambulancii krvným náterom, či v laboratóriách rôznymi metódami.

Liečba

Úspešnosť terapie závisí od pokročilosti ochorenia. Avšak pri neriešení, neskorej diagnostike alebo hyperakútnom priebehu babeziózy pes zomiera na anémiu, vyčerpanie a orgánové zlyhania. Nesmierne dôležitú úlohu zohráva pri tomto ochorení prevencia. Tá  spočíva v podávaní  preparátov proti kliešťom, ktoré sú vektorom ochorenia. Ektoparazitárnych prípravkov je v súčasnosti na výber množstvo a to v rôznych aplikačných formách, s rôznou účinnou látkou a od rôznych výrobcov.
MVDr. Dominika Hutníková