Hypotyreóza psov
Hypotyreóza je ochorením štítnej žľazy, pri ktorom dochádza k nedostatočnej tvorbe hormónov štítnej žľazy v organizme, v dôsledku čoho dochádza k poruchám viacerých orgánových systémov. Výskyt u psov je pomerne častý, u mačiek naopak zriedkavý. Najčastejšie je hypotyreóza diagnostikovaná u psov v dospelosti, najmä v strednom veku, menej často u mláďat. Príčiny vzniku môžu byť primárne, sekundárne, prípadne terciálne (na úrovni hypotalamu). Za väčšinou hypotyreóznych stavov u zvierat je primárna hypotyreóza, najčastejšie v dôsledku autoimunitného procesu v organizme. Príčinou zriedkavejšie sa vyskytujúcej sekundárnej hypotyreózy je zvyčajne hypofyzárny tumor.
Plemenná predispozícia
Plemená s vyššou prevalenciou ochorenia sú zlatý retriever, doberman, erdelteriér, írsky seter, krátkosrstá kólia, jazvečík, kokršpaniel, bradáč, bernský salašnícky pes, boxer, nemecký ovčiak, rotvajler, pudel, rhodézky ridgeback, vipet atď. Vplyv pohlavia sa neuplatňuje. Chovné jedince postihnuté hypotyreózou by nemali byť využité v chove.

Jeden zo psov, u ktorého bola na našej poliklinike diagnostikovaná hypotyreóza.
Klinické príznaky
Klinické príznaky sú pomerne rozmanité so širokou škálou prejavov, často nešpecifických, ochorenie môže dokonca prebiehať aj bez výrazných vonkajších prejavov. Najčastejšie môžeme pozorovať zmeny na koži a srsti. Srsť je suchá, lámavá, miesta s vypadanou srsťou sú zvyčajne bilaterálne symetrické. Koža je hrubá a šupinatá so zvýšenou pigmentáciou, niekedy s prítomnosťou komedónov. Svrbenie je prítomné len v prípade, ak je pridružená sekundárna infekcia. Charakteristická je znížená fyzická aktivita, zvýšená únava, zvieratá polihávajú a majú nechuť k pohybu, vyhľadávajú teplo. Postihnutí jedinci výrazne naberajú na hmotnosti. U sučiek môže pohlavný cyklus vymiznúť, alebo byť nepravidelný. Libido sa stráca. Celkovo pri hypotyreóze dochádza k ovplyvňovaniu funkcií viacerých systémov vrátane kardiovaskulárneho, tráviaceho, nervového a pohybového. U mláďat postihnutých hypotyreózou dochádza k zaostávaniu v raste, ich hlava sa javí oproti telu neprimerane veľká, nohy sú neprirodzene krátke. Pridružovať sa môžu príznaky mentálnej retardácie.
Diagnostika
Diagnostika sa na základe anamnézy a klinických príznakov opiera o biochemické vyšetrenie krvi a stanovenie T3, T4 a TSH.
Terapia
Liečba spočíva v substitúcii chýbajúcich hormónov podávaním liekov. Liečba je celoživotná, k zlepšeniu stavu dochádza v priebehu niekoľkých týždňov, na obnovenie vypadanej srsti je potrebný dlhší čas (niekoľko mesiacov).
Prognóza
Pri správnej liečbe je prognóza pri primárnej hypotyreóze zvyčajne dobrá.
MVDr. Stanislava Zubrická
Veterinárna poliklinika ALTHEA
foto: MVDr. Pavol Zubrický