— 21. APRíLA 2016

Exokrinná pankreatická nedostatočnosť (insuficiencia) – EPI

Exokrinná pankreatická nedostatočnosť (insuficiencia) – EPI je ochorenie exokrinnej časti pankreasu, pri ktorej nedochádza k produkcii a vylučovaniu tráviacich enzýmov do čreva. Tráviace enzýmy sú potrebné na štiepenie bielkovín (trypsín, proteáza), škrobov (amyláza) a tukov (lipáza). V dôsledku ich insuficiencie nedochádza k natravovaniu potravy v tenkom čreve a teda ani k vstrebaniu živín cez sliznicu čreva do krvi. Postihnuté jedince napriek dostatočnému príjmu potravy rýchlo chradnú, vzniká podvýživa a ak nedôjde k zahájeniu správnej liečby zvieratá hynú.

Príčiny vzniku

Exokrinná pankreatická nedostatočnosť postihuje psy aj mačky. Príčiny vzniku ochorenia sú rôzne. Vyvinúť sa môže sekundárne, najmä v dôsledku chronického zápalu pankreasu (chronickej pankreatitídy). Vyskytuje sa u jedincov rôznych plemien v strednom až vyššom veku.

Avšak za príčinou vzniku môže byť aj atrofia acinárneho parenchýmu pankreasu. V tomto prípade sú postihnuté mladé zvieratá do 2 rokov prevažne väčších plemien, najmä nemeckých ovčiakov a ich krížencov. Príčina vzniku EPI v dôsledku atrofie pankreasu nie je jasná, ale predpokladá sa dedičný základ.

Klinické príznaky

Nástup klinických príznakov sa začína až pri poškodení cca 90% exokrinného pankreasu. K najčastejším prejavom ochorenia patrí žltá, odporne zapáchajúca chronická hnačka, často mastného až olejovitého vzhľadu, celkovo je stolica priveľmi objemná, vodnatá s častou frekvenciou. Postihnutý jedinec chudne aj napriek dobrému až zvýšenému apetítu, k poklesu hmotnosti spôsobeným úbytkom telesného tuku i svalstva dochádza náhle. Srsť je matná, často až zježená, u mačiek je v perianálnej oblasti často mastná. Pozorovať môžeme aj prejavy ako grganie, nadúvanie, niekedy až zvracanie. Niektoré jedince môžu požierať netypické veci (napr. papier, kamene, vlastnú stolicu – koprofágia). V dôsledku nemožnosti vstrebania živín zviera postupne chradne, pridávajú sa zmeny temperamentu a pri nezahájení vhodnej terapii môže byť vyhladované k smrti.

Diagnostika

Na potvrdenie pozitívnej anamnézy sa vykonáva stanovenie množstva tráciacich enzýmov v krvi zvieraťa. Dôležité je stanoviť hodnoty TLI, špecifickej pankreatickej lipázy, sérovej lipázy a sérovej amylázy.

Liečba

Liečba je vo väčšine prípadov možná, rýchlo reagujúca, avšak celoživotná. Spočíva v suplementácii tráviacich enzýmov v podobe tabliet alebo prášku približne 30 minút pred kŕmením, v úprave kŕmenia (krmivá s nízkym obsahom tukov, častejšia frekvencia menšieho množstva) a niekedy aj v dodávke určitých látok (napr. vit. B12, kys. listová, či v tukoch rozpustné vitamíny). V prípade ak bola v črevách rozvinutá aj bakteriálna dysbióza je nutná aplikácia antibiotík a následne probiotík.

Exokrinná pankreatická nedostatočnosť (insuficiencia) – EPI

Prevencia

Dôležité je dôsledne vyradzovať z chovu všetky jedince s výskytom EPI v dôsledku atrofie exokrinného pankreasu, nakoľko ochorenie sa v postihnutej línii môže znovu objaviť často už nečakane aj po niekoľkých generáciách o záchytu ochorenia.

Prognóza

U zvierat bez správnej liečby hrozí úmrtie v dôsledku podvýživy. Avšak pri dobrom manažmente choroby je prognóza dobrá, postihnutý jedinec sa postupne zotaví, naberie na hmotnosti a žije normálnym životom.

MVDr. P. Zubrický

Veterinárna poliklinika ALTHEA

Foto: MVDr. S. Zubrická