— 29. APRíLA 2016

Umelý odchov šteniat a mačiat

Umelý odchov šteniat a mačiat je využívaný najmä pri osirelých mláďatách, alebo v situáciách kedy matka nemá dosť materského mlieka, má zdravotné problémy, či svoje mláďatá odvrhne. Ako doplnok popri kŕmení materským mliekom môže byť použitý pri slabších jedincoch v prvé dni po narodení. Umelý odchov  je časovo náročný úkon vyžadujúci si veľkú dávku trpezlivosti, vytrvalosti a v nemalej miere aj jemnocitu.

Domkrmovanie šteniat a mačiat

Pri umelom odchove šteniat a mačiat je potrebné vykonávať kŕmenie každé 2 hodiny počas celého dňa, vrátane noci.  Keďže materské mlieko každého druhu cicavca je špecifické svojím zložením, nie je možné u šteniatok ani mačiatok podávať mlieko kravské. V súčasnosti je na trhu dostatok hotových sušených mliečnych náhrad pre konkrétny druh zvieraťa. Zakúpiť ich možno zväčša vo veterinárnych ambulanciách, alebo chovateľských potrebách.

Voda, ktorú používame na riedenie sušeného mlieka musí byť  100% nezávadná.  Nesmierne dôležité je dodržiavanie správneho riedenia, aby nedošlo k  „zapečeniu“ črievok. Kontrolujeme aj teplotu podávaného mlieka (skúška na vnútornej strane predlaktia), nesmie byť ani horúce, ani studené. Samotnú aplikáciu vykonávame veľmi opatrne, sledujeme prehĺtanie a podľa neho prispôsobujeme množstvo podávaného mlieka.

Masírovanie bruška

Po nakŕmení dbáme na dobré premasírovanie bruška a o pravidelné vyprázdňovanie. Samozrejme najhodnejšie je, aby sa v tomto smere o mláďatá postarala ich matka. Ak je taká možnosť, snažíme sa ju využiť.  V prípade ak o svoje potomstvo nemá záujem, motivujeme ju k vylizovaniu nakvapkaním teplého mliečka na brušká. Brušká po najedení musia byť síce plné, ale ľahko prehmatateľné (nie tvrdé ako kameň). Ak musíme vyprázdňovanie vykonávať za matku my, začíname  masírovať prstom jemným pohybom od bruška k zadočku. K tomuto úkonu môžeme použiť aj gázku namočenú v teplej vode. Po vyprázdení mláďatká dôkladne očistíme, v prípade výskytu zápalu sa osvedčilo natieranie zadočku Sudocremom.

Mimo kŕmenia sledujeme dýchanie mláďat, nakoľko pri umelom odchove je riziko aspirácie mlieka do dýchacích ciest. V prípade podozrenia je potrebné auskultačné vyšetrenie veterinárnym lekárom na lokalizáciu problému. V niektorých prípadoch je nutná aplikácia vhodných antibiotík, poprípade aj protizápalových liečiv.

Umely odchov steniat a maciat

Na aplikáciu mliečnej náhrady si môžeme zvoliť rôzne na to určené fľaštičky, kvapátka o primeranej veľkosti k veku a plemenu. Niektorí chovatelia používajú na prikrmovanie (najmä zo začiatku) striekačku. Bez ohľadu na to, čo si k umelému odchovu vyberieme, nesmieme zabúdať na pravidelné mechanické čistenie a následné sterilizovanie vriacou vodou všetkých používaných prostriedkov.

Váženie

Váženie šteniatok, či mačiatok v prvé dni po narodení je dôležitým úkonom aj pri bežnom odchove, no pri umelom sa jeho vážnosť ešte znásobuje. Niektorí chovatelia vážia pri umelom odchove mláďatá pred a po nakŕmení, keďže si nie sú istí, koľko z podávaného mliečka šlo do bruška. V prvé dni, kým nedôjde k vycibreniu techniky, môže ísť totiž časť aj pomimo pusinky.

Samozrejmosťou je aj udržiavanie vhodnej teploty prostredia a celkovej hygieny.

MVDr. Stanislava Zubrická

Veterinárna poliklinika ALTHEA

Prebraté z knihy Kólia dlhosrstá, z časti Umelý odchov šteniat a mačiat